Johariho okno
Metoda sebepoznání pomocí dalších uživatelů
Slovní asociace
Objevujte své nevědomí pomocí slov
Koučovací otázky
Poznejte se pomocí otázek na tělo

Johariho okno

Slovní asociace

Koučovací otázky

Snažíš se rozlišovat mezi domněnkou a ověřeným faktem ?
Snažím, dokonce často i tomu ověřenému faktu dávám rezervu, protože ověřování mohlo proběhnout na základu domněnek :)) Nevěřím nikomu, ani sám sobě :)
Co pro tebe znamená "Neber si to osobně" ?
Záleží jak u koho. U mého partnera to znamená rychle si uvědomit, že to nemyslí zle, to co říká. A u ostatních lidí to znamená si uvědomit, že to říkají ze své pozice uvědomění a vnímání světa. A že to tím pádem pro mě znamená něco jiného, než co oni myslí. :)
Myslíš, že na tvou výchovu mají (měli) větší vliv rodiče, prostředí, přátelé nebo.... ?
Záleží na tom, v jakém prostředí se člověk pohybuje a jak to celé vnímá. Já jsem třeba nechodila do školky, takže u mě to určitě byly rodiče a prarodiče. Kamarádi začali mít vliv až na základce. Největší pozitivní vliv ale připisuju knižním a filmovým hrdinům. :)
Uklidní tě, když zjistíš, že někdo má podobný problém jako ty, ba dokonce je na tom hůř ?
To jsem měla dřív tohle. A stabilně mi to nabourávala moje mamka tím, že do mě stále hustila, že se nemám ohlížet na ty, co jsou na tom hůř, ale na ty, co jsou na tom líp. Měla svým způsobem pravdu, ale tehdy mi to nepomáhalo. Asi proto, že jsem věděla, že jí nejsem dost dobrá. Protože teď mě samozřejmě právě úspěšnější lidé než já inspirují... Co mi ale pomáhá k uklidnění je, když vím, že někdo měl stejný problém jak já a dokázal ho překonat. Dává mi to naději, že to zvládnu taky a současně i inspiraci jak na to. :)
Jak by se změnil tvůj život, kdybys dostával(a) na účet do konce života 100tis./měsíc bez práce?
Velmi :) Zmizela by spousta stresů, vybudovala a pořídila bych si v krátkém čase spoustu věcí a tak.. Jak bych naplnila své potřeby, začala bych investovat a zařizovat různé věci pro dobro okolního světa. Patrně, ale kdo ví.. :)
Je něco, co jsi nestihl(a) ve svém životě a třeba toho i lituješ ?
Hmm, těžká otázka.. Asi bych jela na více táborů se Sokolem než jen na dva. Vyspala bych se s jedním z mých osudových chlapů života. Chodila víc na rockotéky. No, je toho dost, co jsem nedělala a už nedoženu. Ale zas, odpověď jak u toho 10 let zpátky. Neměnila bych nic radši. :)
Chtěl(a) by ses zbavit nějakého snu z dětství ?
Jakého snu a proč? Z dětství si pamatuju jen jeden sen. :)
Jaká nepsaná pravidla pro muže (tzn. "Jsi muž, takže bys měl dělat ...") a/nebo pro ženu znáš ? Jsou některá některá neoblíbená ?
Hmm, znám jich hodně, tak asi jako každý. Ale v dnešní době už se to hodně stírá. Například existuje pravidlo, že lidi by měli od určitého věku pomýšlet na děti. A má se za to, že když to nedělají, je s nimi něco v nepořádku. Potom jsou i tací, kteří děti nechtějí vůbec, a to už je skoro jako stigma prokletí a v tomto případě zvláště pro ženu. U mužů to je společnost schopna mnohem více tolerovat a považovat za smiřitelné. Ale u žen je to stále nesmiřitelné - co jsem vypozorovala..
Přemýšlíš někdy nad skutečnou příčinou, pokud máš z něčeho strach?
Přemýšlím, ale marně - logicky totiž vím, že mít strach je většinou jednoduše nesmysl :-D ...kéž by vyhrála logika, ale nevidím to reálně :)
Když si vybíráš po několikáté místo (kino, parkování, restaurace...) a máš k dispozici jakékoliv, vybereš si vždy to samé? (případně víš proč?)
Jak kdy. V kině se snažím většinou vybrat místo uprostřed horizontálně i vertikálně, abych se nemusela dívat moc z úhlu nebo tak :) ale někdy je uprostřed moc přehuštěno anebo jdu s někým a klidně oželím "prostředek" a sedneme bokem... V restauraci je mi jedno, kde sedím. Důležité je, ať je tam klid, když chci pokecat, ať tam jsou ti správní lidi, když se chci pobavit, ať tam mají mé oblíbené jídla a pití a ať tam obsluhuje, pokud možno, pohledný usměvavý a příjemný číšník :) Místo je jedna z posledních věcí, na které by záleželo.
Kdybys potkal(a) do mrtě stejnou osobu jako jsi ty. Chtěl(a) bys s ní trávit čas (a proč) ?
Kdybych potkala do mrtě stejnou osobu a uznala, že je do mrtě stejná, určitě bychom si rozuměly(li). Byly by to nekonečné debaty a alnalyzy a syntezy a bylo by to asi fajn. Znáš snad někokoho stejného jako jsem já?
Je nějaký typ společnosti, který nemáš rád(a), nevyhledáváš ?
Po akci, od které jsem nic nečekala, protože jsem měla pomáhat důchodcům a myslela, že budou "prudit" a zjistila naopak, že můžou být vtipní a zábavní nebo když jsem doučovala různě staré puberťáky, nemám typ společnosti, kterou nevyhledávám, ale vždy jen konkrétní lidi. Samozřejmě se ale nejčastěji pohybuji ve společnosti + - stejně starých lidí. Pro jiný typ společnosti př. manažeři, dělníci a ostatních platí to samé. Vždy se jedná o konkrétní lidi. Obecně mám ráda společnost, ale je fakt, že čím jsem starší, tím víc si společnost vybírám, protože na jednu stranu časem poznává člověk stále nové lidi, tudíž i výběr je větší ale na druhou stranu času a energie méně, takže je třeba zvážit kam a s kým jít :)
Myslíš, že člověk je buď zlý nebo hodný? Nemůže to být i jinak?
Asi muze, ale jak to clovek zjisti?
Jak moc řešíš čas? Bylo by to ulevující neřešit ho?
Tak cas je nas pan a my jeho sluhove. Jsou nejake terminy, do kterych se musi neco stihnout, shuzky atd. V podstate nas dostava pod tlak. Bylo by ulevujici ho neresit. Parkrat jsem si zkusil behem dne nechat doma mobil, hodinky. Zajimavy pocit :)
Jak vidíš sebe za 5 let? (můžeš si nasadit růžové brýle)
Vidim se ve finale mistrostvi sveta v badmintonu ve smisenem mixu, ktere se bude konat v koprivnici na zimaku. Spolecne s Carolinou Marin si to rozdame o prvni misto proti prekvapive finalove dvojici Dirkonka & Ondra
Rozpor. Je něco, co provádíš rád(a), ale přesto víš, že to je proti něčemu?
Nevím, jestli ráda, ale věcí, které provádím a přitom vím, že je to něco proti něčemu je víc. Chodím pozdě spát, přestože vím, že budu druhý den nevyspaná, sportuji, i když tělo není úplně ok, jím nezdravé věci, přestože vím, že jsou nezdravé, ale skvěle chutnají atd. Našla by se spousta věcí.
Co ti nejvíce ubírá energii?
Asi je to dost individuální. Co někomu ubírá ,jinému dává. Já si myslím, že mne ubíjí stereotyp. Když nemám nic pozitivního před sebou , na co bych se mohla těšit. Joj je toho hodně, ale nedá se všechno pojmenovat a popsat slovy. tak raději při poklesu energie hoonem nabít:-)
Preferuješ vyznávat lásku slovy, nějakou činností, nebo spíše dotyky, popř. jinak ?
Preferuju to vyznavat ciny, clovek toho muze namluvit dost, ale dokud je neukazuje v cinech, to jsou to porad jen slova. I kdyz sem tam nejaka pekna slova zahreji u srdce, tak by chybet nemela. I ja je sem tam rikam ;) Ale u me spis ciny, nez kecy :)
Co ti přináší cestování a poznávání světa ?
V jiných zemích a místech se na tu chvíli stáváš součástí těch míst. Každé takové poznání přináší nové světlo do přemýšlení o způsobu života. Můžeš si buď uvědomit jak se ti ve srovnání žijě fajn fajn, nebo pochopíš jak se to dá vylepšit. Jsou místa, která sjou krásná, ale vyšumí z paměti. A jsou i taková, která tě prostě úplně strhnou. Například na vrcholu Snínského kamene jsem málem roztáhla křídla a proletěla se na nádherným krajem. Ten pocit už si ponecháš. Je to posit úžasné vděčnosti, síly, lásky- no to se nedá řici slovy. Pokud lidé kolem mne v té chvíli mají podobné pocity, pak je to ta správná společnost, se kterou preferuji cestovat. No a musí být sranda:-)
Věříš na Toho Pravého/Pravou? Potkali jste se nebo věříš, že se potkáte?
Ne, nevěřím. Nemůžu říct, že jsem si jistá, že můj přítel je Ten pravý. Ale neřeším, jestli je nebo není, protože jsem ráda, že jsem právě s ním. Rozhodně nehledám "jiného pravého" a nevěřím, že jiný pravý někde po světě chodí. Protože všechny muže, které jsem za život "blíže" poznala a třeba s nimi i chodila, každý měl svá + ale i svá - Můj současný přítel je pro mě nejlepší kombinací těch mnou hledaných plusů a mínusů, které dokážu nejsnáze akceptovat ;)
Čím bys větu "Život je...." doplnil(a) ty?
Přirovnat k ničemu nejde, protože neexistuje nic, co by bylo "jako život". Život je prostě život. To, že u každého vypadá trochu jinak, je věc druhá, ale pořád je to život. Je ale pravda, že život některých lidí bych přirovnala k umírání - takže občas přirovnat jde. :-) Proč nesouhlasím s pojetím života jako hry je to, že pokud lidi berou jako hru to, co je nesmírně vážné a přímé, pak si myslí, že můžou vyhrát nebo prohrát. Že ať už vyhrajou nebo prohrajou, můžou se vrátit znova na začátek a jít "odznova". V životě ale žádné skutečné odznova není, jde stále dál. Navíc to svádí k pojetí důležitých věcí a prkotin a prkotiny jsou pak brány jako "tady nejde o život". Ale v mém pojetí "jde o život" vždy a všude. Nejsou žádné oddechové časy, žádné intermezza na rozmyšlenou, kdy se "nic neděje". Vždy se něco děje a je třeba být neustále na pozoru, abychom neprošvihli to, co se dá prošvihnout někdy jen jednou. (to tu ale nebudu rozebírat více, znám zatím jen jednoho člověka, který to vidí stejně jako já a ráda bych takových poznala víc)
Máš nějaký svůj oblíbený citát, motto, heslo, přísloví... a když ano, jaký/jaké a proč?
Na mých stránkách mám hodně citátů, co mě zaujaly. Ale takový jeden, co mě pronásleduje od konce páté třídy, takže už dobrých 16 let je: "všechno je jednou poprvé". A je fakt, že pro můj život je tohle dost příznačné heslo a nedivím se, že ho slýchám tak často. :-)
Kdyby to měla být jediná věc (kromě lidí, vody, jídla), co by sis vzal(a) na extra dlouhou cestu ?
Můj červený deníček, kde mám výpisky z knížek CC a pár dalších mouder, mých snů atd. :-)
Nemoc. Pokud přijde, snažíš se odhalit příčinu? Souvislosti?
Teď se o to snažím. Vlastně jsem i přišel na to, že počet možných příčin všech různých nemocí není zas tak moc, takže konec konců není vždycky takový problém zjistit kde je příčina.
Co (pokud je něco takového) je pro tebe příliš vážné, než abys o tom žertoval(a)?
hmm, cokoliv a současně i nic. Záleží na kontextu a na tom, s kým se bavím. Dokážu o jednom tématu stejně tak žertovat, jako mluvit smrtelně vážně. Jde o to, co sleduju tím, co říkám a co sleduje ten, komu to říkám. :-)
Tvoje oblíbené místo. Proč jsi na něm rád(a) ?
Hmm, mám více oblíbených míst. Ale tak abych zas neodpovídala bez odpovědi, tak si vyberu jedno z nich. Je jím kavárna Creperie v Praze na Novodvorské Plaze. Ráda tam chodím se svou drahou polovičkou, protože tam mají pohodlné gauče, milé číšníky a výborný Chaipur. A ráda tam pak jsem proto, že si tam můžeme příjemně a nerušeně povídat, mám skoro nekončící přísun hlazení ve vlasech a tak. No nádhera. :-) A ještě teda fresh z červeného grepu ve džbánku s ledem tam mají taky výborný. ;-)
Kdybys měl(a) další život. Kde/kdy/jako co...by ses rád(a) narodil(a) a proč?
chtěla bych se nanrodit v místě kde je civilizace na úrovni, ale příroda má hlavní slovo. Určitě v příštím období, minulost je známá, zajímá mně, co bude dál. Možná raději jako muž, má možnost být samostatnější a soběstatnější. Ale být ženou je pěkné. Záleží na společnosti, ve které žije.
Co ti nejčastěji dělá radost?
Má drahá polovička. Je s ním strašná sranda a vůbec je to poklad. :-) Radost mi dělá kde co teda. Ale nejraději mám moment, kdy vyjíždím po schodech z metra a čeká na mě u vchodu a obejmeme se. To jsou nejšťastnější chvíle (co se opakují), a kromě jiných samozřejmě :-)
Jaká je/by byla pro Tebe ideální "vysněná" dovolená? S kým/kam/jak atd.
Tak byl by to nejaky trip skrs nekolik statu. Tak jak jsem to zazil s Brizou a spol, kdyz jsme jeli do Rakouska sjizdet reku, nebo do Bulharska za Brizou. Tak jsme jeli pres nekolik statu a v kazdem sme se zastavili a neco zazili v chorvatsku na plitvickych jezerech, v itali v mori atd. Takze Bylo by to klidne s jednim a vice kamarady, se kterymi si rozumim, trip pres nekolik statu, kde bychom poznali mistni veci a mohli ziskat spoustu zazitku. Vykoupat se v mori, sjet reku, vylezt skalu, dostat tydenni lekci u mistra cinske mediciny z masazi, zajit na diskoteku, plavani s delfiny a to vse v jedne dovolene, aby to bylo barvite. A nejlepe kdyby to nebylo vubec planovane, ale prislo to tak nahodou :)
Je nějaká schopnost kterou bys chtěl(a) vrátit (třeba naučit se znova) z dětství?
Deti do urciteho veku se chovaji prirozene, jsou smutni, kdyz maji byt smutni, raduji se, kdyz se radovat maji, placou, kdyz plakat maji, chovaji se prirozene, nepremitaji v hlave jak by se chovat meli, proste se chovaji, Ziji skutecny zivot. Postupem casu tu schopnost ztraceji a ziji neskutecny zivot, zivot v myslenkach - co se stane, kdyz udelam toto, co si pomysli o me, co kdyz to neudelam. Mela bych to udelal. Udelala jsem se to dobre. Jak na bude v budoucnu, co vse jsem udelal v minulosti, proc jsem to tenkrat neudelal jinak. Charakteristicke pro nas dospele. Jedinou vlastnost kterou bych se chtel naucit z detstvi je zit a chovat se prirozene, zit skutecny zivot ne ten neskutecny v myslenkach. Treba se to nekdy podari :)
O čem je pro tebe náročné mluvit "z očí do očí" ?
Třeba o věcech, na které potřebuji čas (a že jich je), mluvení z očí do očí mně někdy moc rozptyluje :-D. Taky o některých věcech v kategorii "asertivní" (chválení a jiné polodůležitosti). Líbí se mi určitá slovní "otevřenost", kterou mně inspiruje kamarádka. Hledám rovnováhu mezi tím co říct a co neříct - někdy to jde ...a někdy ....(pak lituju že jsem něco neřekl a tak ....)
Je nějaká vlastnost nebo zlozvyk, kterou bys na sobě nechtěl(a) ?
Určitě jich je hooodně, ale člověk často sám na sobě nepozoruje výrazné zlozvyky.Většinou považuje za zlozvyk následek nějakého skutku, který jemu, něbo někomu jinému způsobí nepříjemnosti. Pokud se tyto konkrétní skutky opakují, je to zlozvyk.Ale sami mnohokrát nevíme, co jsme udělali spatně. Dobré vlastnosti přicházejí z povahy člověka a ty fakt dobré jsou podvědomé a často se ani nedají pojmenovat jen vycítit. Ale cící to hlavně ti druzí jako pozitivní účinek našich dobrých vlastností. Zase je to otázka názoru a povahy člověka, co považuje za dobré a co za zlé.
Proběhla u tebe nějaká změna v myšlení za poslední roky?
To je na hodně dlouhé povídání ;) Za 4 ne, ale poslední tři (od té doby co se Vojta a pak Marťa narodili) určitě. Život s dětmi a bez dětí je úplně jiný. V chování jsem jednoznačně zodpovědnější. Zodpovědnost za děti je obrovská. Aby se měly dobře, byly šťastné, nic se jim nestalo, byly zdravé... V názorech ani ne. Minimálně ne v těch zásadnějších. Snad jen, že vychovávat dětí je složitější než jsem čekala :) Ani vlastnosti se moc nemění. Snad jen trpělivější díky neustálému vysvětlování, čekání atd. a na druhou stranu taky výbušnější. Po celém dnu (a nejen tehdy) unavená vybuchnu i kvůli maličkostem, což se mi nestávalo. Silnější určitě. Děti člověka psychicky i fyzicky zocelí :) Jednoduše musí vydržet víc. Když mu není dobře, po probdělé noci díky x vstávání, nejde zůstat v posteli, prostě si s nimi hraje a stará se o ně dál. Slabší v tom, že jsem vždycky měla spoustu energie, teď jsem každý den večer utahaná. Je dobré užívat si všech výhod života bez dětí dosytosti, aby si pak člověk mohl pro změnu užívat dětí. Mám to štěstí, že to tak mám. A musím říct, že život s dětmi je bohatší, jedinečný a úžasný! :))
Naučila se's něco od (svých) dětí?
Přemýšlím až se mi z hlavy kouří už dva dny, ale na nic kloudného nemůžu přijít. Ráda bych napsala třeba - radovat se z maličkostí, ale zrovna tohle, si myslím, jsem uměla i než jsme měli děti. Takže jestli jsem se něco naučila, pak říkat: "Já Ti uteknu", "Jsi pláčel?" a jiné výrazy, které si na chvilku chci uchovat a tak je používám taky, i když bych neměla.
Je pro tebe důležité umět získat člověka na svou stranu ?
Nejde tak moc o získání, jde o to pochopení mojí strany a ne si stát pevně za svým. Nechci mu vnucovat moje názory či nápady, jen stačí postavit se vedle mě a podívá se mýma očima. Pokusit se jednou nemyslet na sebe svoje názory, ale otevřít se i těm mým a to si myslím, že zvládá jen charakterní člověk. Takže, ano chci, ať člověk chápe a vidí moji stranu a je pro mě důležité mu ji ukázat, ale také vidět tu jeho. Tohle se může použít nejen v práci, ale i ve vztazích a ušetří to mnoho hádek a problémů.
Jak (a případně proč) je pro tebe důležité vyhrávat?
Ani moc ne, vyhra je spise takova tresnicka na dortu, kdyz cloveku jde dobre to co dela, tak ma uz radost z toho co dela, a pokud je to okorenene nejakou vyhrou, tak ta radost se muze znasobit, takove oceneni, ze jsi to asi delal dobre, primichaji se tam mozna nejake emoce, pocity, uvolneni, takze to neco do sebe ma vyhra. Ale leckdy je dulezitejsi cesta a ne cil... Ale to neznamena, ze necham Zdenka s Pavlou vyhrat v bedecu, az proti nim zase budu hrat! :)
A je něco, čeho Ti nadbývá? Čeho máš víc než chceš?
Určitě spousta (hmotných.... bylo to tak myšleno?) věcí, už jenom proto, že tuhle otázku si sám sobě položím málokdy, nebo až pozdě... aspoň se už učím nadbytečné věci nehromadit a ideálně se jich zbavit :) Nepotřebných krámů, elektroniky a hadrů se najde hodně, seznam tě určitě nezajímá ?! :)
Co ti momentálně schází ?
Momentálně pořádně se vyspat, více času pro sebe, Berentzen s ledem a teplá plná vana ;)
Co tě dostane do dobré nálady, když vstaneš se špatnou?
jo, to se mi stává. Začnu přemýšlet, co mně hlavně štve a co bych mohla udělat, aby mně to potěšilo, nebo připomenout si , že je něco, nebo někdo na koho se těším. Někdy se staně, že někoho potěším já a špatná nálada je pryč. Je to různé, podle situace a důvodu špatné nálady.No a dobré teplé hořké kafečko, k práci s i pustím hudbu. Prostě špatnou náladu nebrat...
Jak často se střídají tvoje nálady?
Moje nálada je dost závislá na vnější kritice, pokud je nálada to správné slovo. Čím je člověk bližší, tím více závislejší. Je fakt, že situace se dost mění v průběhu let (k lepšímu). Téměř nikdy ale naštěstí nevstanu se špatnou náladou. Taky musím říct, že k stabilnější náladě mi rapidně pomohla strava. Tadáááááá.
Co to pro tebe znamená chovat se jako oběť?
Semtam se přistihnu u toho, že obviňuji ostatní z toho jak se cítím, co se mi děje a kam můj život směřuje, takhle se stavím do role oběťi. Ale snažím se tyto stavy rozebrat a uvědomovat si, že za všechno co se mi děje zodpovídám já sama.
Kdyby sis teď mohl(a) zavolat sobě před 5 lety, co by jsi řekl(a) ?
Neboj, klid, už se to blíží, všechno co chceš a na co jsi čekala, jen nepřestaň být v pozoru, sledovat intuici a znamení a bude to ok :)
Pomluvy. Setkáváš se s nimi a jak na ně reaguješ ?
Hmm, ani nevím. Na gymplu ještě byly pomluvy běžné, na vysoké už ne. A posledních pár let zase začínají, ale tentokrát ne mezi známými a kamarády, ale mezi rodinnými příslušníky. :-o Jsou sekce naší rodiny, které pomlouvají jiné sekce. Většinou do pomlouvané sekce spadám já sama a reaguju většinou překvapením a smíchem, co si zas ta pomlouvačská sekce stihla vymyslet za nesmysly.. :)
Jak reaguješ na kritiku od blízkého člověka ?
No záleží, jestli je konstruktivní asi :) Pokud je, tak ji hltám, protože je jí málo a málo kdo ji umí. Pokud není, tak záleží na mém rozpoložení a taky od koho kritika je - takže reaguji od ignorování až po "Asi tě nakopnu" ;)...
Jak by vypadal svět, kdyby zde bylo 80% žen ?
Lidé by byli o pár desítek procent pěknější :) Méně by válčili silou, ale možná by se ego projevovalo zákeřněji. Na druhou stranu by se možná více porvaly o nás, o muže. Bylo by méně nesmyslných technologií, tím pádem by lidé nebyli tak leniví, protože technologie všechno usnadňují.
Myslíš, že stav štěstí je otázka rozhodnutí ?
Stav štěstí, jak už patrno z názvu, je věc stavu. Rozhodnutí se týká spíš delší periody a životního směřování - že si řekneme, že raději budeme šťastní než se trápit. Takže stav štěstí je pak věcí záměru a je určitým rozpoložením, které můžeme mít kdykoliv a kdekoliv. Akorát někdy nám to jde hůře, někdy lépe.. :)
Existuje nějaký argument, který slýcháváš v okolí a dotýká se tě nebo ho prostě nesnášíš ?
Asi nic častého, občas přijdou takové hlášky typu "Kdyby ses pořádně najedl, tak ....", "Nejsme přece nejmladší", anebo jakákoliv věta začínající na "Nechápu, jak můžeš...", a podobné manipulativní nemysly :-)
Když se vrátíš o 10 let dříve. Co bys teď udělal(a) jinak ?
Nic, vždycky je riziko, že by to vedlo k odklonění mé cesty a výsledek by nebyl, že bych nyní byla tam kde jsem a s kým jsem :)
Jaká je (nebo kdysi byla) většinou tvoje reakce, když se tě někdo snaží urazit ?
Podle toho kdo a jaká intenzita urážky :) Ze zkušenosti vím, že funguje, když s urážkou souhlasím. To vyvede z míry urážejícího a mi udělá radost a umožní kupodivu nevzít si to osobně :-D
Jakou pohádkovou postavu máš nejraději, případně proč ?
No většinou ten nebojácný týpek co se vydá do světa přes všechny nástrahy.... většinou je to nějaký Ondra a tak... :)
Jak běžně řešíš situaci, kdy tvůj blízký člověk má svou pravdu, ale ty to vidíš jinak ?
Řeknu, že už nic neříkám, a že je jasné, že on to vidí jinak a já jinak a že není nutné se shodnout ve všem. :)
Co by se změnilo, kdybys nevěřil(a) ničemu a nikomu?
To se mi nestane. Důležité je věřit v sebe sama. Na světě je stejně každý sám a tak musí věřit hlavně sobě.
Rozdílný pohled na svět. Jak to vnímáš u ostatních lidí?
Každopádně čím dál víc intenzivněji. Hodně mi to pomohlo naučit se nebrat věci osobně a často akceptovat (pro mně někdy nepochopitelné) uvažování ostatních.
Je nějaká "věc" po které si vždycky toužil(a)?
Napadá mě chata. Snad od puberty jsem vždycky chtěla mít někde chatu /chalupu "na horách". Jezdit tam na víkendy toulat se po lese a po horách, ráno se houpat v houpací síti, k večeru hrát ruské kuželky, petanque nebo kroket, grilovat a popíjet sangríu. Zatím ji nemám, protože na ni nemám. Ale jednou si ji koupím :)
Co tě nejvíce rozčiluje/odpuzuje u žen | u mužů ?
u žen je to hrubost, hloupost, neupravenost, špína. U mužů nedůstojné chování k ženám a hloupé narážky na toto tema. A taky hrubost, nelidskost a špína. Určitě se toho najde víc, ale to je individuální. Né každému všechno sluší a naopak každý jinak projevuje negativní vlastnosti.
Povrchní. Zaregistroval(a) jsi někdy tento způsob myšlení? U jiných, u sebe?
Pokud se způsob myšlení projevuje způsobem komunikace, tak mnohokrát. Za mě osobně, jsou lidi, se kterýma se ani jinak než povrchně bavit nechci a na druhé straně jsou lidi, se kterýma, když je čas a příležitost, ráda pokecám upřímně a do hloubky.
Kdy to v tobě vře? A co tě z toho dostane?
Když mi to obzvlášť nejde ve sportu, když mě vytočí děti nebo Hanzy, když udělám nějakou hloupou chybu, když musím v práci zbytečně zůstat přesčas, když se mi zdá, že se mi děje nějaké bezpráví... :)) Dostane mě z toho jak kdy... Někdy čokoláda, jindy bouchnutí pěstí, od plic si zanadávat, bouchnout raketou o botu...
Co bys v životě dělal(a), kdybys nic dělat nemusel(a) ?
V podstatě asi totéž, co dělám teď, akorát bych neměla žádné stresy a byla daleko víc v klidu. To je takový můj soukromý sen - mít hromadu peněz, takže se nemuset o nic starat - žádné placení pojistného atd - prostě by to někdo vyřídil za mě. Nebo klidně i já, ale věděla bych, že dokud budu na tomto světě, nemusím dělat nic pro to, abych si peníze vydělala. Potom bych byla vnitřně daleko volnější a svobodnější. Byla bych s partnerem více na dovolené někde. Ale jinak kromě změny bydlení (do našeho domečku se zahradou) a vlastního auta, by se tolik nezměnilo. Jsem ráda tím, kým jsem :-)
Lidská vlastnost, kterou nejvíce obdivuješ?
No, asi žádná. Nějak lidské vlastnosti neobdivuju. Ale to by bylo na dýl a na osobní rozhovor. A po přečtení knížek CC pochopíš možná jak to myslím. :-)
Být tak na světě sám. Co to v tobě vyvolává?
Všichni jsme na světě sami a současně nejsme - to je ten paradox. :-) Já vnímám samotu - bolestivou i krásnou, plnou naplnění i otravnou k zbláznění (to když podlehnu občas egu, dojde mi trpělivost a začnu si stěžovat, že chci mít ve svém životě ještě někoho dalšího, kdo přečetl CC) :-) Já tedy už na světě sama jsem i nejsem. Takže to ve mně nevyvolává nic, protože to tak už je :-)
Kdybys mohl(a), jakou větu/slovo bys sdělil(a) celému lidstvu ?
Byly řečeny a napsány miliony moudrých vět a citátů, vyplývá z nich jediné: Přestaňte kecat a začněte dělat.
Život je hra. Co ty na to ?
Vlastně proč ne :) Hra, kterou si každý hraje po svém. Někteří "na jistotu" a "při zemi", jiní riskantně až vabank... Každý má jiný počet spoluhráčů i protihráčů, někdo "kope vyloženě sám za sebe"... Hra, ve které má každý jiný poměr vítězství a proher... Takže jo, život je hra :)
Kdybys potkal(a) do mrtě stejnou osobu jako jsi ty. Co by tě na ní zajímalo?
Řekl bych, že úplně všechno, a pravděpodobně bych se nestačil divit, co všechno se dozvím :-) Asi by to byla ta nejdokonalejší sebereflexe, kterou si ...zatím nějak nedokážu představit. Snad noční můra pro člověka, který nedokáže být sám sebou nebo sám :-D Bylo by to to největší "pochopení" sama sebe v mojí historii :)